Shabna, dlaczego konsultacje są istotne?
Kiedy decydujemy się na udanie się do lekarza, zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że nie potrafimy sobie poradzić, jesteśmy bezradni wobec jakiegoś problemu zdrowotnego. Być może próbowaliśmy też leczyć się samodzielnie, ale bez powodzenia.
A dlaczego warto wybrać właśnie konsultację ajurwedyjską? Jaka jest różnica pomiędzy “zachodnim” lekarzem, a osobą, która ukończyła medyczne studia ajurwedyjskie?
Zacznijmy od tego czym jest Ajurweda. Ajurweda to tradycyjny indyjski holistyczny system uzdrawiania, który dosłownie oznacza „naukę życia”. „Ayu” oznacza życie, a „veda” oznacza naukę.
Ajurweda ma za sobą długą tradycję, wywodzącą się prawdopodobnie z Indii około 3000 lat temu. Dziś pozostaje ulubioną formą opieki zdrowotnej w dużej części świata wschodniego, zwłaszcza w Indiach, gdzie duży procent populacji korzysta wyłącznie z tego systemu lub w połączeniu z nowoczesną medycyną. Generalnie Ajurweda pomaga ludziom na dwa sposoby, czyli zarówno w aspekcie wellness/profilaktycznym, jak i leczniczym. Składnik profilaktyczny przywiązuje większą wagę do zachowania zdrowia organizmu pomimo zmian, jakie zachodzą wraz z wiekiem. Odbywa się to poprzez przestrzeganie ścisłego kodeksu higieny osobistej i społecznej, w tym diety, ćwiczeń, codziennych reżimów itp. Aspekt leczniczy polega na leczeniu dolegliwości za pomocą leków ziołowych, określonych diet, fizjoterapii, takiej jak różnego rodzaju masaże i inne procedury detoksykacyjne . Ajurweda jest nauką spersonalizowaną, więc nawet jeśli ma charakter profilaktyczny lub terapeutyczny, zawsze jest dostosowana do osobistych wymagań każdego pacjenta.
Konsultację z lekarzem ajurwedyjskim należy traktować jako pierwszy krok do zdiagnozowania tego, gdzie leży problem i tego, co jest dobre dla Twojego zdrowia.
Jak wygląda sama konsultacja?
Wstępna konsultacja z lekarzem ajurwedyjskim obejmuje szczegółowy opis Twojej historii zdrowia, obecnych zaburzeń lub problemów zdrowotnych, a także ocenę stanu Twojego umysłu i ciała.
Podczas konsultacji dowiesz się o najważniejszych zasadach Ajurwedy, w szczególności tych, które dotyczą Twojej konkretnej kondycji i potrzeb.
Następnie pomagam pacjentowi stworzyć spersonalizowany plan, który zawiera wskazówki dotyczące diety ajurwedyjskiej, codziennej rutyny i zmiany stylu życia, spersonalizowane techniki oddechowe, ćwiczenia i wiele więcej. Może być tak, że zalecę również określone zabiegi i terapie, a także w razie potrzeby oczyszczanie i detoks.
Organiczne, naturalne i dobrze dobrane zioła mogą wesprzeć poprawę równowagi fizycznej i/lub psychicznej. Ich dobór zależy od wieku, płci, środowiska i dominującej konstytucji.
Kiedy odwiedzasz praktyka Ajurwedy, musisz być przygotowany na szczerą rozmowę o sobie. Ponieważ Ajurweda kładzie nacisk na równowagę we wszystkich obszarach Twojego życia, wyszkolony lekarz nie tylko zbada twoje ciało, ale również przeprowadzi obszerny wywiad medyczny, zada również pytania dotyczące codziennej diety, zawodu i warunków pracy, rutyny ćwiczeń, związków i zdrowia psychicznego.
Tak szczegółowa konsultacja pomaga lekarzowi zidentyfikować kluczowe objawy i potencjalne przyczyny braku równowagi oraz określić odpowiednie opcje leczenia.
Jak przebiega diagnoza i wybór sposobu leczenia?
Większość ludzi z Zachodu jest zaznajomiona z wizytą u lekarza, do którego udaje się, gdy czuje się chora. Lekarz diagnozuje chorobę i określa, które patogeny (takie jak bakterie lub wirusy) ją spowodowały. Leczenie jest następnie ukierunkowane na wybór techniki zwalczania tych patogenów. Te same leki, procedury i dawki są zazwyczaj przepisywane osobom walczącym z tą samą chorobą.
Diagnoza ajurwedyjska i późniejsze terapie różnią się od tego zachodniego procesu tym, że diagnoza jest dokonywana nie tylko na poziomie choroby (tzw. roga), ale także na poziomie pacjenta (tzw. rogi). Wyczerpujące badanie pomaga praktykowi Ajurwedy nie tylko zdiagnozować zaburzenie, ale także zindywidualizować lub dostosować leczenie do każdego pacjenta.
Aby postawić diagnozę, praktyk Ajurwedy używa metody zwanej rogi-roga pareeksha, która łączy analizę choroby z dogłębnym badaniem każdej osoby.
Bierze się pod uwagę całego człowieka, wierząc, że ludzie mają w sobie energię niezbędną do przywrócenia ciała do zdrowego lub zrównoważonego stanu.
Zamiast więc skupiać się na samym wyleczeniu choroby, praktyk Ajurwedy koncentruje się na technikach, które wzmocnią zdrowe elementy tkwiące w każdym ciele, co z kolei pomoże jednostce wyzdrowieć. Leczenie i leki są istotną częścią tego procesu, ale działają jedynie po to, aby wspierać samonaprawę organizmu, a nie ją powodować.
Według Ajurwedy choroby są spowodowane brakiem równowagi doszy. Ustalenie doszy pacjenta, a następnie zidentyfikowanie pierwotnej przyczyny choroby, wymaga precyzyjnego przeszkolenia.
Co wyniosę z konsultacji ajurwedyjskiej w Prana Spa?
Z pewnością dowiesz się więcej o swoim zdrowiu oraz potrzebach Twojego umysłu i ciała. Jeśli jesteś gotowy wprowadzić niezbędne, zalecone zmiany, możesz spodziewać się:
- Poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia
- Obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi
- Stracić zbędne kilogramy
- Zwalczyć bóle stawów i bóle mięśni
- Pozbyć się bezsenności
- Opanować bóle głowy, takie jak migrena, zapalenie zatok, stresowe bóle głowy
Warto dodać, że nie musisz być wegetarianinem, aby korzystać z Ajurwedy. Jednak twój lekarz ajurwedyjski może zalecić przejście na dietę bardziej roślinną w ramach leczenia, w oparciu o aktualny stan zdrowia.