Ajurweda to wiedza indyjska, która ma 5 tysięcy lat i jako medycyna naturalna została uznana przez Światową Organizację Zdrowia. Jej podstawą są masaże i zabiegi mające przynieść równowagę ciała i ducha.
W sanskrycie abhi znaczy „do”, a ang formę ruchu. Jednym słowem, dzięki masażowi Abhyanga, energia potrzebna do życia wraca do organizmu i w ten sposób duch oraz ciało znowu harmonijnie funkcjonują. Po zabiegu jesteśmy oczyszczeni z toksyn, mamy motywację do działania i tworzenia.
Masaż całego ciała ciepłą mieszanką oleju należy do podstawowych zabiegów ajurwedy.
Jak wygląda masaż Abhyangam i jak należy się do niego przygotować?
Najważniejsza informacja jest taka, że Abhyanga jest zabiegiem „od stóp do głowy”. Oznacza to, że masowane będą nawet nasze włosy. Po zastosowaniu specjalnych ziołowych olejków leczniczych następuje delikatny masaż całego ciała. Olej stosowany do zabiegu ma charakterystyczny, delikatnie sezamowy zapach, który długo utrzymuje się na skórze i włosach. Aby osiągnąć pożądane korzyści, warto pozostawić olej na ciele tak długo, jak to możliwe, aby ułatwić jego wchłanianie i wyprowadzanie toksyn z organizmu. Nie jest to więc masaż zalecany przed wielkim wyjściem???? Przed masażem nie należy spożywać posiłku przez przynajmniej godzinę.
Lecznicze właściwości Abhyangam
Cały rytuał Abhyanga według medycyny ajurwedyjskiej jest traktowany jako masaż leczniczy. Podczas masażu terapeuta skupia się na najważniejszych punktach marma. Są to połączenia lub punkty spotkań energii życiowych w naszym ciele. Abhyangam może zwiększać produkcję białych ciałek krwi i przeciwciał, które zapewniają większą odporność na wirusy i choroby. Dlatego masaż ten jest uważany za ochronny i odmładzający organizm, spowalniający procesy starzenia i zwiększający witalność.