Shirodhara to starożytna metoda leczenia ajurwedyjskiego, która może pomóc odnaleźć harmonię w umyśle, ciele i duchu dla holistycznego dobrego samopoczucia. Jest to jedna z najistotniejszych terapii w Ajurwedzie, która nie tylko odmładza i oczyszcza organizm, ale także łagodzi stres, zmęczenie psychiczne i leczy szereg zaburzeń.
Słowo „Shirodhara” wywodzi się z dwóch sanskryckich słów – „Shiro” oznaczającego głowę i „Dhara” oznaczającego strumień, przelew lub przepływ. Razem oznacza to wylewanie lub kapanie letnim olejkiem ziołowym na czoło ciągłym strumieniem. Podczas kuracji olejek wylewa się z określonej wysokości na określony czas, aby przepłynął przez skórę głowy i we włosy. Stymuluje witalny punkt na głowie zwany „Ajna Marma” lub „Maha-Marma”, który zapewnia stabilność umysłu i świadomości. Według Ajurwedy, Ajna Marma jest kluczowym punktem, przez który krąży witalna siła życiowa czyli „Prana”. Jest również znany jako centrum intuicji i nazywany „Czakrą trzeciego oka”.
Ponadto Shirodhara równoważy dosze w ciele i poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.

Korzyści z leczenia Shirodhara

Łagodzi stres
Stresujące wydarzenia mogą powodować, że ciało przechodzi fizyczne lub emocjonalne zmiany, które mogą powodować niepokój, frustrację i złość. Zabieg Shirodhara może pomóc znacznie zmniejszyć stres związany z umysłem, jak i ciałem.

Podczas wylewania ciepłych olejków ziołowych i lekkiego masażu głowy, ciało przechodzi w stan relaksu, oszczędza energię, rozszerzają się naczynia krwionośne i zwalnia bicie serca. Dlatego terapia Shirodhara ma kluczowe znaczenie w leczeniu nadciśnienia i arytmii.

Ponieważ większość istniejących obecnie chorób jest w pewien sposób związana ze stresującym stylem życia, minimalizacja skutków stresu jest niezbędna dla zapewnienia zdrowia przez całe życie. Shirodhara promuje spokój, a ten z kolei przeciwdziała stresowi. Nawet jedna sesja Shirodhary może pomóc w walce ze skutkami stresu przez wiele godzin lub dni.

Przebudzenie intuicji
Punkt między brwiami jest uważany za „trzecie oko” w wielu tekstach ajurwedyjskich. Jak wspomniano wcześniej, jest to centrum intuicji i przewidywania, a także punkt duchowego przebudzenia. Shirodhara przynosi korzyści umysłowi, ponieważ stymuluje ten punkt i otwiera trzecie oko, prowadząc do swobodnego przepływu sił życiowych lub prany. Usuwa wszelkie blokady w kanałach energetycznych umysłu i pomaga osobie spojrzeć na wydarzenia pogrzebane w przeszłości z punktu widzenia, który nie był wcześniej dostępny. Co więcej, olej Shirodhara pomaga również uzyskać ogromną jasność umysłu, aby poradzić sobie z przeszłymi traumami, przeżyciami emocjonalnymi i nierozwiązanymi bólami.

Poprawia jakość snu
Bezsenność i problemy ze snem stały się powszechnym problemem osób prowadzących szybki tryb życia, czyli dla większości z nas. Brak lub nieregularność snu może być bardzo wyczerpująca i prowadzić do letargu, pogorszenia zdolności podejmowania decyzji i funkcji umysłowych, a także negatywnie wpływać na samopoczucie fizyczne i emocjonalne. Wiadomo, że leczenie Shirodhara obniża poziom kortyzolu w organizmie, łagodząc w ten sposób objawy stresu oraz poprawiając jakość i długość snu.

Zwalcza niepokój
Terapia Shirodhara to naturalny sposób na stres. Dzięki relaksującemu masażowi głowy i olejkom ziołowym Shirodhara eliminuje toksyny z głowy i poprawia funkcje poznawcze mózgu. Reguluje poziom hormonu serotoniny w organizmie, co przyczynia się do podniesienia poziomu szczęścia i dobrego samopoczucia jednostki. W konsekwencji zmniejsza również objawy niepokoju, takie jak choćby zimne dłonie i stopy.

Przywraca równowagę Vata
Zaostrzona dosha Vata w ciele może prowadzić do niechcianych i chaotycznych myśli, kłopotów z koncentracją i pamięcią, niepokoju. Shirodhara to doskonała terapia i środek na uspokojenie nadmiaru doshy Vata. Równoważące właściwości olejków ziołowych stosowanych w Shirodharze przeciwdziałają chłodnej, lekkiej i zmiennej naturze doszy Vata, łagodząc w ten sposób objawy braku równowagi Vata.

Dostępne opcje:

30min250 zł
1h370 zł

Kup teraz on-line

Wybierz preferowaną opcję i zapłać wygodnie poprzez PayU lub szybki przelew. Voucher na wybraną usługę wyślemy Ci elektronicznie lub tradycyjną pocztą - w chwili otrzymania informacji o płatności.

Wyczyść